Media społecznościowe w Reprezentuj.com. Czyli co?

Czy zatrudnianie agencji reklamowej się opłaca? Czy ma sens oddawanie profilu facebookowego w ręce osób, które nie znają firmy? Jak media społecznościowe mogą wspierać rozwój mojego biznesu? To tylko niektóre dylematy, jakie pojawiają się w głowach naszych klientów jeszcze zanim spotkają się z nami po raz pierwszy. Masz podobne wątpliwości? Poznaj nasz sposób działania w zakresie kreowania wizerunku firmy poprzez social media i zobacz, jak wygląda to w praktyce na naszych wybranych przykładach.

content marketingrealizacjereklamasocial mediastudio

Media społecznościowe z punktu widzenia agencji reklamowej.

Obsługa social media nie jest typową usługą, którą zlecamy jednej czy dwóm osobom i odhaczamy, kiedy zostanie wykonana. Media społecznościowe wymagają pełnego zaangażowania przez cały okres współpracy i dzielenia pracy na różne osoby w zespole, odpowiadające kolejno za takie etapy, jak: obranie kierunku komunikacji, zebranie wiadomości o branży, poznanie marki, pracowników, opracowanie harmonogramu, wykonanie zdjęć, napisanie tekstów, przygotowanie oprawy graficznej. Ponadto, publikacja opracowanych treści to tylko część zadania – pozostaje jeszcze obsługa profilu, czyli odpowiadanie na wiadomości, komentarze, udostępnienia, obsługa reklam, reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Inne zadania, które dzieją się „z tyłu”, to analizowanie statystyk i zasięgów, weryfikowanie i optymalizowanie płatnych kampanii oraz wyciąganie wniosków na kolejne wpisy.

Media społecznościowe w Reprezentuj.com. Czyli co?

Co wnosimy do współpracy jako agencja?

  • Nasze doświadczenie i wiedzę, którą ciągle poszerzamy i aktualizujemy podczas konferencji branżowych oraz szkoleń. Świat social media nieustannie się zmienia i trzeba nadążać za nowinkami, by nie zostać w tyle – bierzemy to na siebie.
  • Wyspecjalizowany zespół, w którym każdy pełni inną funkcję. Nie łączymy stanowisk. Chcemy, by każdy rozwijał się we własnym kierunku, oferując coraz bardziej rozległą wiedzę w swojej niszy. Każda z tych osób jest do twojej dyspozycji w każdej chwili.
  • Sprzęt i technologie, niezbędne do realizacji materiałów wideo i audio, obróbki zdjęć, przygotowania grafik, GIF-ów, filmów animowanych i każdego innego contentu, który zbliży nas do osiągnięcia twojego celu.
  • Pełną opiekę nad profilem. Nie musisz śledzić reakcji, komentarzy, wiadomości – trzymamy rękę na pulsie. W razie trudności, skontaktujemy się z tobą lub osobą, którą wyznaczysz, by pozyskać wszelkie informacje, niezbędne do prowadzenia komunikacji.
Media społecznościowe w Reprezentuj.com. Czyli co?

Nie widzisz jeszcze efektów? To dlatego, że ciężko pracujemy nad twoimi profilami social media.

By w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferują media społecznościowe, musimy dokładnie poznać firmę i jej specyfikę. Dużo czasu poświęcamy na research i chociaż jeszcze nie zobaczysz efektów na fanpage’u, to jest ten moment, kiedy prace nad profilem wrą. Sprawdzamy konkurencję, szukamy inspiracji, omawiamy kierunki. Odwiedzamy też twoją firmę, żeby lepiej poznać pracowników, usługi, atmosferę. Najbardziej zależy nam na wychwyceniu tego, co nietypowe, inne, wyróżniające się. Zabieramy ze sobą sprzęt fotograficzny, drona, mikrofon, by przygotować materiały, na których bazować będzie content. Wracamy do biura i od początku analizujemy to, co już wiemy, łączymy w jedną całość. Powoli na naszych oczach kreuje się profil z jego głównymi celami, oprawą wizualną i charakterem treści, które będziemy publikować.

Media społecznościowe w Reprezentuj.com. Czyli co?

Media społecznościowe pomagają w osiąganiu celów biznesowych. Ale jak?

Na pewno znasz kierunki rozwoju swojej firmy, masz opracowane cele na najbliższe i dalsze lata, znasz swoją misję i dążenia. Podobnych założeń wymagają media społecznościowe. Cel jest niezbędny do stworzenia pełnej koncepcji profilu, ale także do weryfikacji, czy spełnia swoje zadania. To również punkt wyjścia do określenia grupy docelowej, niezbędnej podczas projektowania komunikacji, a później – przy promocji fanpage’a. Jeśli na tym etapie nie wiesz jeszcze, jaki cel twój profil facebookowy powinien realizować, nic nie szkodzi. Poznając specyfikę twojej firmy i branży oraz korzystając z naszego doświadczenia, pokażemy tobie różne możliwości i kierunki rozwoju w social media. Promocja produktów i usług jest tylko jednym z nich.

Media społecznościowe w Reprezentuj.com. Czyli co?

Mamy cel. Czas na realizację.

Na tym etapie praca między copywriterem, grafikiem i specjalistą od płatnych kampanii jest bardzo ścisła. Nasz copywriter, Robert, w oparciu o zebrane materiały, zdjęcia i wideo opracowuje treści. Powstaje w ten sposób harmonogram wpisów, przekazywany Patrycji, odpowiedzialnej za stworzenie zestawu grafik zgodnych z przyjętą identyfikacją wizualną. Ich publikacja to moment, w którym do działań dołącza Natalia, specjalistka od kampanii płatnych. Cały ten trzyosobowy zespół trzyma rękę na pulsie, monitorując profil i sprawdzając, które treści zbierają reakcje i jak działają reklamy. W gotowości jest także Iwo, obecny podczas ważnych wydarzeń w firmie, by uchwycić najciekawsze momenty jej życia. Nad całością czuwa Bartek, pozostając w kontakcie z klientem i reagując na wszelkie sugestie lub działania, które warto uwzględnić w harmonogramie.

Media społecznościowe w Reprezentuj.com. Czyli co?

Koniec? Niezupełnie. My dopiero zaczynamy.

Marketing w social media nigdy się nie kończy, bo ich odbiorcy i dostępne technologie na to nie pozwalają – są zbyt dynamiczne. Cały czas prowadzimy analizy, obserwacje i wnioski, spotykamy się z klientem na raportach i sprawozdaniach. Wszystko po to, by wdrażać je w kolejnym miesiącu lub kwartale i dalej testować. Do tego praca nad każdym fanpage’em jest inna. Do każdego nowego profilu musimy podejść ze świeżymi głowami, z pełnymi zasobami energii. Jedno jednak pozostaje niezmienne – współpraca z firmą, którą obsługujemy. Im jest ona bliższa, tym więcej korzyści dla profilu. Nasza rola często polega na mobilizowaniu pracowników i właścicieli do działania, na pokazywaniu ciekawych tematów i kierunków, niekiedy również na zachęcaniu do lepszego poznania przyzwyczajeń klientów, a nawet rozwijania tych mocnych stron marki, których nie ma konkurencja.

Media społecznościowe w Reprezentuj.com. Czyli co?

Zobacz, jak wygląda to w praktyce. Trzy case’y prosto z naszego podwórka.

Ale wystarczy tej teorii. Media społecznościowe to żywy, dynamiczny organizm, który dopiero w praktyce ukazuje ogrom swoich możliwości. Przekonaliśmy się o tym niejednokrotnie. Chociaż mamy w naszym portfolio wiele przeróżnych realizacji, wybraliśmy trzy najbardziej charakterystyczne, które pozwolą ci bliżej poznać specyfikę naszej pracy nad profilem facebookowym.

Everest Fitness

Case:

Profil facebookowy dla klubu fitness jest doskonałą platformą do przekazywania wszystkich bieżących informacji. Pod wieloma względami jest ważniejszy niż sama strona WWW klubu – głównie dlatego, że pozwala na szybkie dotarcie do klientów, a dzięki swojej interakcyjności umożliwia odzwierciedlenie jego atmosfery. Służy do informowania o zmianach w grafiku, podejmowanych akcjach, wydarzeniach oraz aktualnej ofercie i promocjach. Oprócz tego posty utrzymują charakter klubu – są motywujące, przyjazne, zachęcające do aktywności fizycznej.

Nasze działania:

Sposób, w jaki obsługujemy profil, jest nietypowy. Dla klubu Everest Fitness przygotowujemy kilka postów w tygodniu na podstawie otrzymywanego wcześniej grafiku wydarzeń i akcji. Nie jesteśmy przy tym jedynymi autorami postów – dynamika zmian wymaga od pracowników klubu równie dużego zaangażowania w publikowane treści. Staramy się zachować spójność, szczególnie w zakresie identyfikacji wizualnej, którą opracowaliśmy dla klubu. Tworzymy nie tylko grafiki dla fanpage’a, ale także wychodzimy poza świat online, projektując wiszące w klubie i na mieście plakaty, roll up-y i billboardy. Ponieważ klub fitness kojarzy się z energią i ciągłym ruchem, graficzna strona profilu też musi być zmienna. Dlatego regularnie odświeżamy wiodące motywy wizualne, a okazją do wprowadzania tych zmian są kolejne urodziny klubu.

Czego się nauczyliśmy?

Prowadzenie tak prężnego profilu wymagało od nas wypracowania określonych zasad współpracy z pracownikami klubu. Plan wymagał dużo dyscypliny po obu stronach, ale wspólne prace szybko nabrały dzięki niemu tempa. Nadal zdarzają się oczywiście tak zwane „szybkie akcje” – w tak dynamicznych warunkach nie sposób wszystkiego zaplanować z góry. Realizujemy je sprawnie tak, by nie zaburzać komunikacji online i offline.

Mazel – solution is here

Case:

Profil Mazel to nietypowy fanpage firmy. Firma zajmuje się automatyką przemysłową oraz instalacjami energetycznymi na dużych powierzchniach przemysłowych. Profil facebookowy powstał jednak nie po to, by sprzedawać usługi czy pozyskiwać nowych kontrahentów, ale po to, by angażować pracowników do interakcji, budować wizerunek firmy jako solidnego pracodawcy, a w konsekwencji – znaleźć nowych, ambitnych pracowników.

Nasze działania:

Profil facebookowy firmy Mazel stworzyliśmy od podstaw i od kilku miesięcy budujemy systematycznie jego charakter. Staramy się nawiązywać do rodzinnej atmosfery, z jaką kojarzymy firmę, pokazywać ją jako pracodawcę, któremu zależy na pracownikach, ich rozwoju i satysfakcji z pracy. Komunikacja na Facebooku odbywa się więc w obrębie ponad 200 osób zatrudnionych w Mazelu. Tematyka krąży wokół szkoleń, wyjazdów integracyjnych, pojawiają się nowinki branżowe, ciekawostki, a między nimi – również oferty pracy, których rozpowszechnianie odbywa się właśnie poprzez pracowników. Udostępnienia i reakcje na nowe oferty samych pracowników to najlepsza rekomendacja, której nie zastąpi płatna reklama, skierowana na przypadkowe osoby.

Czego się nauczyliśmy?

Prace nad profilem wymagają od nas ciągłego trzymania ręki na pulsie jeśli chodzi o życie firmy. Niezbędny jest w tym celu ścisły kontakt z pracownikami, mającymi największy dostęp do przepływających między działami informacji. Ważne są także spotkania i udział w wydarzeniach, tworzenie fotorelacji, rozmawianie i sugerowanie, co z punktu widzenia social media może być wartościowe. Po kilku miesiącach bardzo dobrze poznaliśmy już firmę Mazel nie tylko pod kątem wykonywanej działalności, ale także wartości, atmosfery i zainteresowań samych pracowników. Mimo że sami nie pracujemy w firmie, godziny spędzone w jej siedzibie, sesje zdjęciowe i rozmowy z pracownikami pozwoliły nam poznać ją bardzo dobrze – na tyle, by tworzyć treści chętnie wyświetlane przez fanów fanpage’a.

ForRest Hotel & Restaurant

Case:

Hotel ForRest jest jednym z najbardziej popularnych obiektów w Zielonej Górze. Mimo to, celem profilu facebookowego nie jest jedynie promocja bazy noclegowej, ale przede wszystkim zachęcanie mieszkańców miasta do odwiedzania restauracji i ogrodu oraz promowanie oferty weselnej.

Nasze działania:

Fanpage hotelu ForRest koncentruje się wokół atrakcji i usług, jakie obiekt zapewnia mieszkańcom miasta i okolic. Na jego potrzeby wykonujemy dużo sesji ogrodów, jedzenia, zespołu, wnętrz, nagrywamy wywiady z gośćmi, fotografujemy wydarzenia. Treści, które upowszechniamy poprzez media społecznościowe, są także sponsorowane w kampanii płatnej, podzielonej na kilka grup docelowych. Podział ten wynika z konieczności dotarcia do odbiorców o różnym profilu – inne treści kierujemy do matek z dziećmi, spędzających czas w ogrodzie, a inny do młodych osób planujących ślub. Działania w ramach kampanii płatnej dla hotelu ForRest przyniosły nam ciekawe wnioski. Jak się okazało, reklama skierowana do grupy docelowej, którą początkowo uznaliśmy za pewnik, okazała się mało skuteczna. Kilka modyfikacji w obrębie targetu reklam pokazało nam, że w przypadku oferty weselnej znacznie lepsze wyniki osiąga docieranie do rodziców młodych par niż do ludzi młodych, nawet świeżo zaręczonych.

Czego się nauczyliśmy?

Współpraca z hotelem ForRest udowodniła nam po raz kolejny, że w świecie online niczego nie można brać za pewnik, a każde założenie wymaga dokładnych testów i analizy danych. Dopiero one mogą stanowić potwierdzenie jakiejkolwiek tezy. To ważne również dla naszych klientów, którzy – mimo bogatego doświadczenia w swojej branży – nie zawsze są w stanie właściwie określić, do kogo należy kierować reklamę, by była najbardziej skuteczna. Wynika to ze specyfiki reklamy internetowej i przyzwyczajeń konsumentów, które często różnią się w świecie online i „na zewnątrz”. Bywa że uczymy się tego wspólnie z naszymi klientami.

  • Co możemy zrobić dla ciebie?

    Chcesz, by twój profil w mediach społecznościowych nabrał charakteru i spójności? Wymaga to dużo pracy po obu stronach. My jesteśmy na to gotowi. Jeśli masz tak samo, zadzwoń do Bartka i umów się na niezobowiązującą rozmowę przy kawie.

Sprawdź pozostałe nowości

Google Analytics – jak poprawnie zainstalować?

Wiesz, co użytkownicy robią na twojej stronie? Najwyższa pora to sprawdzić.

Zobacz więcej

Asshole®

Poznaj sympatycznego dupka w Reprezentuj!

Zobacz więcej

Networking to strata czasu!

Nasz manager w swoim czwartkowym paśmie podpowie wam dlaczego networking to strata czasu. Zabierzcie wizytówki!

Zobacz więcej

Młoda Kariera z Reprezentuj

Lubuska młodzież będzie podbijać świat. A my im w tym pomożemy. Wybieramy się do 12 miast, by uczyć, jak korzystać z nowoczesnych narzędzi marketingowych.

Zobacz więcej

Food Truck Fest w Nowej Soli po raz drugi

Zobacz, jak minęła nam majówka w towarzystwie najlepszych food trucków z całej Polski.

Zobacz więcej

Social Media Day x 3

19 października ponownie znaleźliśmy się w stolicy po nową porcję wiedzy branżowej. Jak było? Niech każdy mówi za siebie...

Zobacz więcej

Custom cruiser Reprezentuj

Skończyliśmy projekt miejskiego roweru na pomysł którego wpadliśmy wiosną. Zobacz efekt!

Zobacz więcej

Konferencja GrafConf

Tegoroczny GrafConf w Toruniu odwiedziła nasza graficzka Pati. Specjalnie dla was relacjonuje najlepsze prelekcje.

Zobacz więcej