5 września 2019, Bartek Benewiat
Czym jest networking?
Artykuł najłatwiej zacząć od regułki z Wikipedii, czym jest tak naprawdę networking i czym się charakteryzuje. Ale to możecie sprawdzić sami. Nie będę też pisać jak się przygotować na takie spotkania – że trzeba zabrać wizytówki czy kiedy odezwać się do poznanej osoby. Postaram się pokazać jak my rozumiemy networking i wykorzystujemy go w Reprezentuj.com.
Czy warto poznawać innych przedsiębiorców?
Osobiście uważam, że jest to jedna z bardziej ekscytujących rzeczy w prowadzeniu firmy. Poznawanie właścicieli, menadżerów, ludzi, którzy robią dokładnie te same rzeczy co ty, czyli prowadzą biznes. Słuchanie ich historii, wyciąganie wspólnie wniosków, unikanie błędów, które popełnili, dzielenie się doświadczeniem. Najfajniejsze rozmowy są z najbliższą „konkurencją”. Są to wartościowe elementy pozwalające budować jeszcze stabilniejszą firmę. Dlatego niezależnie gdzie poznaję nowych ludzi, jednym z pierwszych pytań jest: Czym zajmujesz się zawodowo?
Networking to strata czasu!
Na pewno musisz zainwestować część swojego czasu, który wykorzystałbyś w biurze na sprawy firmowe. Swojej obecności nie załatwimy newsletterem czy botem działającym automatycznie. Trzeba wyjść z biura i fizycznie napić się kawy. Może się wydawać, że jest to kilka godzin spisanych na straty. Jednak jak się mocniej zastanowimy to nawet bez sprzedaży jest to opłacalna inwestycja. Często się zdarza, że dzięki kontaktom zdobytym podczas networkingu możesz dotrzeć bezpośrednio do osoby czy firmy, którą starałeś się namierzyć od kilku miesięcy. Może się okazać, że ktoś przedstawił rozwiązanie, które mocno usprawni twoją organizację. Ten jeden kontakt, jedna udzielona rada, jedna konkretna rozmowa może zmienić grę twojej firmy. Wiem, że brzmi to mocno, ale tak się dzieje. Musisz być tylko systematyczny i konsekwentny.
Networking nie sprzedaje!
Przynajmniej nie bezpośrednio. Dużym błędem jest nastawianie się, że na śniadaniu networkingowym znajdę chętnych na swój produkt czy usługę. Oczywiście, że takie sytuację się dzieją, sami poznaliśmy nowych klientów na spotkaniach. Ale nie może to być główny cel. Lepszym nastawieniem jest: idę poznać wartościowych przedsiębiorców, którzy mogą pomóc mi w biznesie. Poznam ciekawe historie innych ludzi, z którymi mogą nawiązać się fajne biznesowe znajomości. Czasami wystarczy krótka rozmowa, która wyjaśni jakieś zagadnienie nurtujące od dawna. Może się okazać, że skorzystasz z danego kontaktu nie bezpośrednio, tylko np. po kilku miesiącach. Powiększasz swoją sieć kontaktów biznesowych, z których będziesz mógł skorzystać w odpowiednim momencie swojej przygody jako przedsiębiorca. A te kontakty dzięki temu, że Ciebie już poznały, chętniej zareagują. Jeśli pojawi się opcja sprzedaży, to rekomenduję umówić się już indywidualnie i nie załatwiać tej sprawy tam, gdzie się poznaliście.
the Big Idea is…!
Networking nie jest przypisany tylko do zorganizowanych wydarzeń (oczywiście tam jest najłatwiej). Możesz to robić nawet jadąc Uberem (każdy kierowca to osobna firma i ciekawa historia). Zacznij po prostu rozmawiać o biznesie w otwarty sposób. Możesz robić networking w swoim stylu.
Jak wyglądają spotkania networkingowe? Sprawdź na przykładzie naszej realizacji dla Ford Germaz.