1 sierpnia 2019, Natalia Klimek

Tworząc swoje miejsce w sieci na pewno zadajesz sobie pytanie co jest lepsze – typowa, rozbudowana strona WWW czy landing page, który w prosty sposób przedstawi twój produkt, usługę lub projekt. Dzisiaj przyglądamy się tym dwóm formom z bliska i mamy nadzieję, że nasze zestawienie pomoże ci podjąć tę niełatwą decyzję.

Strona WWW czy landing page?
Strona WWW czy landing page?
Strona WWW czy landing page?
Strona WWW czy landing page?
Strona WWW czy landing page?

Biblia marki czy sprzedażówka?

Decyzja w dużym stopniu zależy od celu twojej strony. To on zdecyduje o tym, czy lepsza będzie strona WWW czy landing page. Ta pierwsza to swoista biblia twojej marki. Zamieścisz tutaj wiele podstron, na których przedstawisz siebie, swój zespół, opiszesz usługi. Możesz dodać do niej blog, formularz kontaktowy i inne elementy, które pomogą utrzymać uwagę użytkownika i zachęcić go do kontaktu.

Landing page traktowany jest natomiast bardziej sprzedażowo. Jest to miejsce, które pozwoli ci przedstawić swoją usługę, produkt czy projekt na tyle, by zachęcić użytkownika do kupna lub do kontaktu. To prosty one page, bez zbędnych informacji rozpraszających uwagę. Tutaj interesuje nas jeden temat i ten temat musimy pokazać w taki sposób, by skłonić użytkownika do wykonania konkretnego działania (kup teraz, wypełnij formularz, skontaktuj się, zamów, pobierz, etc.).

Najłatwiej te różnice zobaczysz przeglądając wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Strona WWW – zalety i wady

 • Jest miejscem twojej marki w sieci, które możesz dowolnie rozwijać i modyfikować.
 • Pozwala pokazać siebie, firmę, zespół, jego osiągnięcia, umiejętności, wiedzę oraz doświadczenie.
 • Umożliwia zaprezentowanie pełnej oferty w szczegółowy sposób.
 • Kreuje wizerunek firmy, pokazuje jej historię, aktualne działania.
 • Umożliwia założenie bloga z aktualnościami.
 • Pozwala na pozycjonowanie witryny pod różne frazy kluczowe.
 • Prezentuje nieskończoną ilość kategorii produktowych czy branżowych.
 • Wzbudza zaufanie do marki.
 • Jest długoterminowa.
 • Ze względu na różnorodność treści przyciąga nie tylko potencjalnych klientów, ale również osoby zainteresowane zatrudnieniem czy współpracą.
 • Jej wykonanie jest droższe.
 • Dłuższy jest też czas realizacji – obejmuje przygotowanie projektu strony głównej i poszczególnych podstron, testów, wprowadzenia contentu na każdą podstronę.
 • Wymaga przygotowania dużej ilości contentu w postaci treści, ewentualnych tłumaczeń, zdjęć, nagrań wideo, plików do pobrania, etc.
 • Wymaga stałej obsługi pod względem modyfikacji treści, dostosowania ich do wymogów SEO.

Landing page – zalety i wady

 • Czas realizacji jest stosunkowo krótki.
 • Koszty zaprojektowania i wdrożenia są niższe.
 • Umożliwia bardziej sprzedażowe podejście i realizację konkretnego celu.
 • Skupia się na jednym produkcie lub usłudze, który można pokazać w atrakcyjny sposób, podkreślając zalety i niepowtarzalne cechy.
 • Ilość contentu i materiałów do kontaktu jest zdecydowanie mniejsza.
 • Łatwość w monitorowaniu realizacji celów marketingowych.
 • Zawiera call to action – wezwanie do działania, które pomaga skłonić użytkownika do podjęcia konkretnego działania.
 • Może służyć jako strona dedykowana pod kampanię płatną w Google Ads lub na Facebooku, gdy chcemy skupić się tylko na jednym elemencie oferty albo gdy strona firmowa nie jest atrakcyjna czy przyjazna użytkownikowi.
 • Umożliwia łatwiejsze pozycjonowanie jednej konkretnej frazy związanej z produktem lub usługą, jaką przedstawia.
 • Skupia się na jednym produkcie lub usłudze – nie sprawdzi się więc, gdy zależy nam na przedstawieniu pełnej oferty.
 • Jest bardziej sprzedażowa niż wizerunkowa, co oznacza, że dzięki landing page’owi nie ocieplimy wizerunku firmy.
 • Jego content jest skierowany tylko do jednej, bardzo mocno sprecyzowanej grupy odbiorców.
 • Brak możliwości rozbudowy.

Trzy pytania, które warto zadać

Znasz już zalety i wady obu rozwiązań, czas na kilka kluczowych pytań, które pozwolą ci podjąć ostateczną decyzję. Są bowiem sytuacje, w których oczywistym rozwiązaniem może być landing page, a jednak strona WWW może przynieść więcej korzyści. I odwrotnie. Te pytania pozwolą ci rozwiać wszelkie wątpliwości:

 • Czy Twoja grupa docelowa jest wąska czy szeroka?

  Jeśli chcesz mówić do bardzo precyzyjnej grupy odbiorców, landing page będzie prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem. Jeżeli natomiast grupa jest szeroka i obejmuje różnego typu użytkowników (kontrahentów, klientów indywidualnych, klientów firmowych, pracowników, etc.), strona WWW pomoże lepiej dopasować treści do tak zróżnicowanych odbiorców.

 • Co strona ma przedstawiać?

  Jeżeli chcesz zaprezentować tylko jeden produkt lub usługę skierowaną do precyzyjnej grupy – rozważ landing page. Pamiętaj jednak, że jeśli twój produkt, usługa albo projekt wymaga przekazania dużej ilości informacji, to nawet jeśli jest tylko jeden, może potrzebować większej przestrzeni w sieci niż ograniczony one page.

 • Jaki jest cel strony?

  Chcesz budować wizerunek eksperta? Ułatwić potencjalnym klientom lub partnerom kontakt z tobą? Poprawić widoczność firmy w sieci? Wówczas postaw na stronę WWW. Chcesz zwiększyć ilość zapytań o ofertę? Sprzedawać? Stworzyć stronę, na którą kierować będziesz ruch z kampanii płatnych? Wybierz landing page.

Strona WWW czy landing page – zobacz to na przykładach

Nadal nie możesz zdecydować? Poniżej znajdziesz kilka naszych projektów. Są to zarówno strony WWW jak i landing page’e, które nastawione są na realizację różnych celów. Zobacz, jak oba rozwiązania sprawdzają się w praktyce.

Landing page do zbierania kontaktów

Dobrym celem dla landing page’a jest po prostu zbieranie danych do kontaktu. Taką formę wybrała firma EWE, która na stronie Zmianadostawcygazu.pl zachęca do wypełnienia formularza kontaktowego właścicieli firm zainteresowanych niższymi rachunkami za prąd i gaz.

To dlatego formularz kontaktowy jest tutaj pierwszym elementem. Poniżej znajdują się informacje o ofercie z uwydatnieniem takich cech jak: proste zasady współpracy, minimum formalności, rachunki niższe o 25%. Chociaż EWE ma znacznie szerszą ofertę dla różnych grup docelowych, ten landing page skierowany jest tylko do jednej z nich – właścicieli firm, którzy chcą obniżyć koszty prowadzenia działalności. To na nią sprowadzany jest ruch z kampanii.

Strona WWW czy landing page?
Strona WWW czy landing page?
Strona WWW czy landing page?

Tymczasowy landing page

Bywa, że klient ma już wykupioną domenę, z której można skorzystać jeszcze przed postawieniem strony. Tak było ze stroną Domyspine.pl. Jej właścicielem jest firma BEWA, która założyła domenę, by pokazać na niej jeden produkt ze swojej szerokiej i bardzo zróżnicowanej oferty. Tym produktem są domy modułowe z prefabrykatów.

Zaprojektowaliśmy więc prostą stronę zapisu do newslettera. Miała ona pełnić funkcję strony docelowej do komunikacji w social mediach i w innych kanałach, a jednocześnie pozyskiwać kontakty osób zainteresowanych domami. Wszystko po to, by w chwili, gdy projekt ruszy, mieć już bazę zainteresowanych użytkowników i do nich skierować newsletter oraz przekaz reklamowy.

Strona WWW czy landing page?
Strona WWW czy landing page?
Strona WWW czy landing page?

Strona WWW dla jednego produktu

Po pracach projektowych i wdrożeniowych dla domeny Domyspine.pl, landing page z zapisem do newslettera zastąpiła pełnowartościowa strona WWW. Chociaż pisaliśmy o tym, że dla jednego produktu lub usługi dobrze sprawdza się landing page, w tym przypadku prosta strona nie byłaby dobrym rozwiązaniem.

Stworzenie strony WWW pozwoliło przekazać wszystkie ważne informacje związane z domami modułowymi – zastosowaną technologię, realizacje, najczęściej zadawane pytania, a także dane kontaktowe wraz z formularzem.

Strona WWW czy landing page?
Strona WWW czy landing page?
Strona WWW czy landing page?
Strona WWW czy landing page?

Strona WWW pod rekrutację

Jeśli masz już swoją stronę firmową, ale chcesz uwydatnić swoje zalety, na przykład jako pracodawcy, landing page może okazać się niewystarczającym rozwiązaniem. Dla naszego klienta – firmy Valuepack ze Szprotawy – przygotowaliśmy nieskomplikowaną stronę WWW, mimo iż posiada on już typowo biznesową witrynę swojej marki.

Skąd taki pomysł? Nowa strona miała być przede wszystkim w języku polskim, a jej celem było zaprezentowanie Valuepack jako zaufanego pracodawcy. Znajdują się na niej oferty pracy, formularz do wysłania CV, a także blog, na którym regularnie prowadzimy komunikację pokazując, jak wygląda praca w Valuepack.

Strona WWW czy landing page?
Strona WWW czy landing page?
Strona WWW czy landing page?
Strona WWW czy landing page?
Strona WWW czy landing page?

Strona WWW jako wizytówka firmy

Najczęściej jednak strona WWW to rozwiązanie dla firm, które chcą pokazać siebie w sieci, budować swój wizerunek i wzbudzać zaufanie. Jedną z takich realizacji jest witryna dla firmy Toptech zajmującej się tworzeniem znakowników, stempli i matryc przy użyciu technologii CNC.

Strona Toptechpolska.pl jest wyposażona w podstrony prezentujące rodzaje usług, ich dokładny opis, a także realizacje. Znajduje się tutaj również zakładka O nas, gdzie pojawiły się zdjęcia całego zespołu oraz zakładka Praca, która zachęca do przesłania CV. Jedną z funkcjonalności strony jest blog, stanowiący narzędzie do informowania o tym, co dzieje się w firmie oraz do dokładnego zaprezentowania realizacji, a także – do tworzenia tekstów pod pozycjonowanie.

Strona WWW czy landing page?
Strona WWW czy landing page?
Strona WWW czy landing page?
Strona WWW czy landing page?

Wiesz już czego chcesz i szukasz wykonawcy? A może chcesz jeszcze porozmawiać o swojej marce i posłuchać naszej opinii? Zadzwoń lub napisz.

Sprawdź pozostałe nowości

Food Truck Fest w Nowej Soli po raz drugi

Zobacz, jak minęła nam majówka w towarzystwie najlepszych food trucków z całej Polski.

Zobacz więcej

Food Trucki w Nowej Soli

Majówka pod znakiem dobrego, ulicznego żarcia. Sezon na food trucki rozpoczynamy w Nowej Soli. Nie zabraknie jedzenia, zabawy i strefy Nowej Pracy.

Zobacz więcej

Listening Party & B-Day

Dziękujemy, że byliście.

Zobacz więcej

Kawa zawsze jest za słaba!

Jak dobrze zrobić employer branding, żeby nie był oczywisty i widoczny na pierwszy rzut oka?

Zobacz więcej

Nowa praktykantka w dziale copywriting-u. Poznaj Miszę.

Czworonogi to nieodzowny element naszego studia. Rodzina R powiększyła się o kolejnego zwierzaka.

Zobacz więcej

Designers let’s talk… design!

Dwa weekendy, dwa miasta, dwa ważne wydarzenia branżowe. Dzielimy się naszymi spostrzeżeniami po Projekcjach i Element Talks.

Zobacz więcej

Jak pozyskać klienta na Facebooku?

Czyli kilka praktycznych porad o tym, jak tworzyć kampanie leadowe.

Zobacz więcej

Nasi copywriterzy w Biznesie Lubuskim

W świątecznym wydaniu Biznesu Lubuskiego opowiadamy o projekcie Nowa Praca oraz analizujemy przedświąteczny okres z perspektywy marketingu.

Zobacz więcej