25 października 2018, Natalia Klimek, Robert Sławiński, Bartek Benewiat

Social Media Day x 3

19 października br. odbyła się nietypowa konferencja poświęcona w całości reklamie na Facebooku i Instagramie. Przybyliśmy na nią w trzyosobowym składzie. Spotkaliśmy się z ważnymi nazwiskami z branży: Piotrem Chmielewskim z SocialMedia Nowa, Danielem Kędzierskim, twórcą FastTony, Arturem Jabłońskim, Franciszkiem Georgiewem z Social Tigers oraz Moniką Czaplicką z agencji Wobuzz. Po kilku godzinach chłonięcia wiedzy zostaliśmy z własnymi przemyśleniami, które trudno nazwać spójnymi, dlatego postanowiliśmy podzielić ten wpis na trzy. Poznajcie opinię Bartka, Roberta i Natalii.

content marketingsocial mediawydarzeniazespół

Social Media Day x 3

Okiem Bartka

Czy moja obecność na Dniu Social Media jako managera Reprezentuj.com była niezbędna? Nie. Pewnie mogłem zostać w biurze i odbyć kilka spotkań, przygotować kilka ofert, wykonać kilkanaście telefonów zbliżających nas do zdobycia kolejnych klientów. Natalia z Robertem na pewno wynieśliby ze szkolenia taką samą wiedzę jak z moją obecnością. Do niczego nie byłem im potrzebny. Tym bardziej, że większość szkolenia dotyczyła technicznych zagadnień planowania kampanii oraz tworzenia odpowiedniej treści. Czyli elementów, za które u nas nie jestem odpowiedzialny od dawana.

Social Media Day x 3

Czyli może się wydawać, iż niepotrzebnie wydaliśmy kilkaset złotych na bilet dla mnie? Otóż nie. Uważam, że mimo momentów, gdzie musiałem dopytywać, o co dokładnie chodzi, wspólny wyjazd był bardzo potrzebny. Każdą kwestię mogliśmy szybko omówić pod konkretnego klienta, mogliśmy ustalić na gorąco, czy zaczynamy korzystać z dodatkowego narzędzia, które pomoże nam w konkretnych zagadnieniach. W drodze powrotnej poruszyliśmy najważniejsze elementy jakie chcemy wdrożyć w naszych działaniach. Plus był to idealny moment, by poprawić swoje relacje, gdzie przy codziennych obowiązkach jest z tym trudniej.

Jednak największą wartością dla mnie były dwie bardzo merytoryczne, prywatne rozmowy z prelegentami. Dotyczyły one bezpośrednio modelu, kierunku prowadzenia firmy. Czyli czegoś co jest moim zadaniem i co mnie najbardziej interesuje. Mogłem poznać ich zdanie na tematy, nad którymi obecnie się zastanawiamy. Rozmowa np. z Franciszkiem z Social Tigers pokazała, że idziemy w bardzo dobrym kierunku. Właściciel warszawskiej agencji wskazał elementy, które u nich spowodowały mały kryzys. Dał kilka tipów do przemyślenia. Takie spotkania, która nie były planowane w agendzie wydarzenia (a dla mnie były celem całego wyjazdu :)) mogą się okazać więcej warte niż całe szkolenie. W moim przypadku tak było. Każde szkolenie, warsztaty należy oceniać z szerszego punktu widzenia niż tylko to, co jest w programie i czego mogę się potencjalnie nauczyć.

Social Media Day x 3

Okiem Roberta:

Wydarzenie „Dzień Social Media 2018 – Reklama na Facebooku i Instagramie” reklamowano jako „prawdopodobnie najciekawsza dyskusja o reklamie na FB i IG, w tym roku”. Trudno się z tym nie zgodzić. Forma „szkolenia” była interesująca, integrowała publiczność, angażowała do zadawania pytań. Było sporo przykładów, anegdot, ciekawostek i trików, jakie mogą pomóc marketerom w jeszcze lepszej optymalizacji swoich działań reklamowych na Facebooku. Trudno było jednak znaleźć konkrety odnoszące się do działań reklamowych na Instagramie. Temat był liźnięty, ale w odniesieniu do Facebooka nie dość obszernie.

Wystąpienia prelegentów (czołówka reklamowych freaków obszaru social media) skupiły się w dużej mierze właśnie na Facebooku. Wiadomym jest, że obecnie w działaniach social media prym wiedzie i pewnie jeszcze przez kilka dobrych lat wieść będzie Facebook – w końcu to najpotężniejsza broń marketingowa na świecie, to jednak ominięcie mechanizmów najszybciej rozwijającej się społecznościówki jakim jest Instagram lekko mnie zasmuciła.

Wracając jednak do merytoryczności wystąpień szukałbym tu jednak samych pozytywów. Konkretów odnośnie FB było sporo – kampanie leadowe B2B, budowanie zasięgów, optymalizacja kampanii i reklam w samym Menagerze Reklam, tworzenie contentu. Co najważniejsze, wszystkie te działania łączy jeden wspólny element – odbiorca. Tworzenie treści, grafik, planowanie kampanii, moderacja, kontakt i wiele innych składowych reklamy na Facebooku warto opierać na budowaniu relacji z konsumentem. Najważniejsze, aby ta relacja była wartościowa, czyli po prostu wiarygodna.

Social Media Day x 3

Okiem Natalii:

5 tematów, 5 ekspertów, wymiana myśli i czas na dyskusję z widownią, a wszystko w tak kreatywnym otoczeniu – na takim szkoleniu jeszcze nie byliśmy. Muszę przyznać, że ta nietypowa formuła przypadła mi do gustu, być może najbardziej dlatego, że zaproszeni specjaliści z dziedziny social media… nie zawsze się ze sobą zgadzali. Różne doświadczenia, wynikające z charakteru prowadzonych działań, ale również ze źródeł pozyskiwanej wiedzy sprawiły, że dyskusja była bardzo intensywna, ale i merytoryczna.

Pokazuje to, że reklama online zawsze wiąże się z testowaniem rozwiązań, wyciąganiem wniosków i optymalizacją. Nie istnieje jedna recepta na sukces, która sprawdzi się za każdym razem, bo to co zadziałało dla jednego klienta, niekoniecznie zadziała dla innego. Trzeba próbować, sprawdzać, a przede wszystkim – do każdego klienta podchodzić z otwartą głową, ćwicząc swoją kreatywność. Na szczęście to jest to, co lubimy w naszej pracy najbardziej 🙂

Druga myśl, która zostanie ze mną po tym szkoleniu, to jeden z nielicznych wniosków, co do którego wszyscy prelegenci zgodzili się bez zastrzeżeń i kłótni. Mianowicie – skończyły się czasy oszukiwania algorytmów, prób obchodzenia ograniczeń, naciągania mechanizmów. Współczesny content tworzy się nie dla robotów, ale dla człowieka i to właśnie człowiek jest w centrum każdej kampanii marketingowej. Od pisania prostych postów do mediów społecznościowych, przez komunikację na stronie WWW, płatne kampanie, po samą obsługę klienta już poza światem online. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny. Efekty każdej kampanii może zaprzepaścić podejście do klienta już po jej zakończeniu. Podobnie jak zbyt skomplikowana strona internetowa lub mało intuicyjny proces zakupowy. Do marketingu trzeba podejść całościowo, bo każdy element tej układanki jest tak samo ważny.

Social Media Day x 3

Chcesz pogadać o tym, czego się dowiedzieliśmy?

Wpadaj na kawę!

Zdjęcia wykonane przez Remedy Brand : Produkcja filmowa. Źródło: Social Media Now – Merytorycznie o mediach społecznościowych

Sprawdź pozostałe nowości

®Rolling Papers

Coś dla fanów CBD...

Zobacz więcej

10. Konsultacje Marketingowe we Wrocławiu

Z jakimi problemami borykają się początkujące i rozwijające się firmy we Wrocławiu? Poznaj bohaterów naszych konsultacji.

Zobacz więcej

Szczerość w biznesie

Drugi HR meet up za nami. O autentyczności dyskutowali przedstawiciele HR, marketingu, psychologii i biznesu.

Zobacz więcej

Przelewówka w naszych kubkach

Mała czarna i kubek to dobre połączenie. Czy tak smakuje agencja reklamowa? Zapewniamy, że tak smakuje dobra kawa.

Zobacz więcej

Custom cruiser Reprezentuj

Skończyliśmy projekt miejskiego roweru na pomysł którego wpadliśmy wiosną. Zobacz efekt!

Zobacz więcej

Media społecznościowe w Reprezentuj.com. Czyli co?

Czy ma sens oddawanie profilu w ręce osób, które nie znają firmy? Zobacz, jak zarządzamy markami naszych klientów w social media na żywych przykładach. Media społecznościowe od R.

Zobacz więcej

Krótkie formy rządzą

Jak dużo zmieni się w nadchodzącym roku w Social Media?

Zobacz więcej

Block Party czyli nasze sweet sixteen

Zobacz jak bawiliśmy się na Block Party pod naszym studiem.

Zobacz więcej