4 marca 2019, Natalia Klimek

Przed tobą Checklista SEO dla osób, które chcą wziąć pozycjonowanie strony w swoje ręce.

O tym, dlaczego warto inwestować w pozycjonowanie własnej witryny internetowej, posłuchasz w 8. odcinku porad marketingowych Dobrze Wiedzieć. A poniżej znajdziesz dowód na to, że nie jest to wcale takie trudne. Pamiętaj o tych 11 punktach, a po kilku własnoręcznie napisanych wpisach pisanie pod SEO wejdzie ci w krew.

content marketingcopywritingSEO

 • Fraza kluczowa

  Każdy wpis powinien być tworzony z myślą o konkretnej frazie kluczowej: “samochód na wynajem”, “koce z naturalnej wełny”, “gdzie zjeść dobry makaron”.

  Pamiętaj!

  ✓ Najlepiej, jeśli każdy wpis (blogowy czy na podstronie) ma inną frazę.

  ✓ Stawiaj na frazy dłuższe, składające się z kilku wyrazów. Takie frazy łatwiej pozycjonować i są częściej wpisywane do wyszukiwarki.

  Jak znaleźć najczęściej wpisywane frazy? Dzięki darmowym narzędziom takim jak: Answerthepublic.com i Ubersuggest.io. Pamiętaj, żeby zmienić język na polski!

 • Tytuł SEO

  W tytule musi się znaleźć fraza kluczowa. Jeśli Twoja fraza to “samochód na wynajem”, sformułuj tytuł, który zawiera ją w pełnym brzmieniu, bez odmian. Np.: Samochód na wynajem czy w leasingu. Pisząc tekst, trzymaj się tematu!

 • Adres URL

  Jeśli masz możliwość samodzielnego definiowania adresu, który wyświetla się w pasku przeglądarki, zadbaj o to, by był przyjazny dla robotów Google.

  Przykład!

  https://twojastrona.pl/blog/samochod-na-wynajem-czy-w-leasingu

  Wyrazy oddzielaj myślnikiem, nie podkreślnikiem. Unikaj dodatkowych oznaczeń (liczb, rozszerzeń typu .html, etc.).

 • Długość tekstu

  Długość tekstu powinna być zgodna z tym, ile treści masz do przekazania, ale mówi się o minimum 300 wyrazach lub 1500 znakach ze spacjami. Przede wszystkim staraj się, by tekst był merytoryczny i wyczerpujący – tylko wtedy utrzymasz uwagę użytkowników. Jeśli czujesz, że “lejesz wodę”, zrób szerszy research albo zmień temat wpisu.

 • Śródtytuły i akapity

  W miarę możliwości każdy tekst powinien być podzielony na śródtytuł i krótki akapit. To ułatwia czytelność tekstu i zatrzymuje użytkownika dłużej na stronie. Dłuższy czas wizyty to lepsza ocena strony przez roboty Google.

 • Frazy kluczowe

  Staraj się, żeby w tekście fraza kluczowa pojawiła się kilka razy, najlepiej w tytule, w rozwinięciu, przynajmniej jednym śródtytule i ze dwa-trzy razy w tekście – w zależności od jego długości.

 • Nagłówki H

  Stosuj nagłówki w każdym wpisie. H1 to zazwyczaj tytuł i może się on pojawić na podstronie tylko raz. Śródtytuły oznaczamy jako H2 lub H3, kolejne podtytuły odpowiednio niższymi H4 i H5.

 • Linki wewnętrzne

  Warto dodać do każdego wpisu link, prowadzący do innej podstrony, żeby zainteresować użytkownika innymi treściami. W przypadku bloga, linki wewnętrzne mogą prowadzić do podobnych wpisów. Na karcie produktu – do innych podobnych produktów lub do bloga.

 • Grafiki

  Strona musi się szybko ładować, a tym, co najczęściej obciąża witryny, są grafiki. Przed dodaniem zdjęcia do wpisu zmniejsz je. Najbardziej optymalna wielkość to ok. 100 KB, ale ważniejsze jest zachowanie jakości obrazu niż waga.

  Ważne!

  Wagę zdjęcia możesz zmniejszyć dzięki narzędziu TinyPNG: https://tinypng.com/

  Jeśli jest ono ciągle zbyt ciężkie, być może jest po prostu duże. Pobierz na komputer program IrfanView i zmniejsz rozmiar grafiki w zakładce Image -> Resize/Resample. Wybierz 1920×1080 px lub mniejszy.

 • Atrybuty ALT i opisy zdjęć

  Dodając zdjęcie zawsze uzupełniaj opis i opis alternatywny – powinny znaleźć się w nim frazy kluczowe. Jeśli korzystasz z WordPressa, oba te opisy dodasz podczas wgrywania zdjęcia do biblioteki multimediów. Jeżeli Twój system administracyjny nie pozwala na zdefiniowanie tych opisów, przed dodaniem zdjęcia zmień jego nazwę, np. samochod-na-wynajem.jpg.

 • Tagi i kategorie

  Jeśli masz taką możliwość, wybierz odpowiednią kategorię wpisu i dodaj tagi. Staraj się, by tagów nie było zbyt wiele. Dodawaj raczej takie, które wykorzystasz w przyszłości wielokrotnie. Jeżeli korzystasz z WordPressa warto do każdego tagu i kategorii dodać opis – będzie się on wyświetlał w wynikach wyszukiwania.

Sprawdź pozostałe nowości

Wracamy po przerwie – 9. Konsultacje Marketingowe za nami

Co dobrze wiedzieć biorąc działania marketingowe w swoje ręce? Po wakacjach wracamy z nowymi inspiracjami i pomysłami.

Zobacz więcej

Food Truck Fest w Nowej Soli po raz drugi

Zobacz, jak minęła nam majówka w towarzystwie najlepszych food trucków z całej Polski.

Zobacz więcej

Jak płacić za miłość w Internecie?

W nowym wydaniu Biznesu Lubuskiego opowiadamy o wartości miłości w Internecie. Przeczytaj i pokochaj.

Zobacz więcej

Element Talks 2019 – Portfolio is dead

Element Talks to jeden z największych eventów branży kreatywnej w Polsce. Zobacz co nas urzekło, a co znudziło. Portfolio is dead, Punk is not!

Zobacz więcej

Czwarte konsultacje marketingowe Dobrze Wiedzieć

Kolejne spotkanie z ambitnymi przedsiębiorcami z Zielonej Góry i okolic za nami. Zobacz, jak minęły nasze czwarte konsultacje marketingowe.

Zobacz więcej

Wydawnictwa
i prasa branżowa w R

Czytamy, przeglądamy i szukamy inspiracji. Lubimy branżowe periodyki. Działają na nas.

Zobacz więcej

Piąte konsultacje marketingowe Dobrze Wiedzieć

Podczas piątych konsultacji marketingowych poznaliśmy zaangażowane osoby, które łączy jedno - jasna i klarowna misja. Zobacz, co im doradziliśmy.

Zobacz więcej

Konsultacje Marketingowe, czyli Dobrze Wiedzieć

Ruszyliśmy z comiesięcznymi darmowymi konsultacjami marketingowymi. Na spotkaniu przy kawie rozmawiamy o promocji, działaniach i rozwoju Twojego biznesu.

Zobacz więcej