Jak wybrać odpowiednią agencję?
Rozwijasz firmę, pewnie chcesz zwiększyć sprzedaż? Może potrzebujesz odświeżyć wizerunek marki? Pragniesz wejść w pola marketingu, na których Ciebie jeszcze nie było? Wtedy pojawia się pytanie: budować zespół marketingu w ramach organizacji czy zlecić działania na zewnątrz? Jeśli wybierasz opcję nr dwa, to podpowiem subiektywnie na co zwrócić uwagę przy szukaniu odpowiedniej agencji. Nawet jeśli wybierasz studio z polecenia.
Po pierwsze. Poczuj flow.
Powinieneś lepiej poznać wybraną agencję. Warto zacząć od sprawdzenia strony internetowej, z której powinieneś dowiedzieć się jaki poziom reprezentuje i czy jest on odpowiedni dla Ciebie. Przejrzeć realizacje i case study. Prześledzić ich komunikację w mediach społecznościowych, by poczuć jakim są zespołem, sprawdzić czy tworzą content regularnie. Może są inne przestrzenie gdzie można ich spotkać (targi, konferencje, wystąpienia)?
Kolejnym etapem powinien być kontakt i spotkanie. Warto porozmawiać w cztery oczy z kimś z kim będziesz pracować nad najważniejszymi elementami swojej firmy. Sprawdzić czy mówicie podobnym językiem. Zapytać o ich realizacje i doświadczenie. Opowiedzieć o swoim pomyśle – warto wcześniej wypełnić brief, który bardzo mocno ułatwi spotkanie. Chodzi o to, by tak po ludzku sprawdzić czy się polubicie. Jest to ważne, mimo oficjalnych umów, akceptacji czy harmonogramów. Będziesz pracować z ludźmi, a nie z umowami. Fajnie tych ludzi lubić.
Po drugie. Przedstaw cel i poczekaj na propozycję.
Wybierając agencję nie musisz, a nawet nie powinieneś wiedzieć co mają zrobić. Przychodzisz do zawodowców, to oni powinni przeanalizować Twój problem i przygotować rozwiązania. Powiedz jasno, co chcesz osiągnąć, jaki jest cel, z czego będziecie się rozliczać. Opowiedz o Twojej branży, doświadczeniach, narzędziach, z których korzystacie. Agencja powinna zadać mnóstwo pytań, by dobrać odpowiednie działania, które będą idealne dla Twojego przypadku. Oczywiście przedstawienie harmonogramu działań nie równa się Twojej akceptacji. To czas, gdzie powinniście przedyskutować zaproponowane rozwiązania poparte argumentami.
Po trzecie. Ile to będzie kosztować?
Zakładamy, że jest między firmami dobry vibe. Agencja zrozumiała, z czym będą się zmagać przy obsłudze Twojej firmy. Omówiliście wszystkie możliwe działania, każda ze stron rozumie cel i założenia. Dobrze. Teraz czas na omówienie kwestii finansowej. Cena jest ważnym argumentem przy współpracy, ale czy najważniejszym? Oprócz ceny można ustalić np. formę rozliczenia (czy będziecie pracować w ramach abonamentu czy np. rozliczacie się projektowo? Może godzinówka?). Możecie w ramach testu wykonać mniejsze zlecenie, które pokaże każdej ze stron czy z tej randki będzie coś więcej.
Koniec końców…
Jeśli połączysz te trzy kropki i wyjdzie, że projektowo jest wszystko spoko to zaczynajcie współpracę. Jeśli na którymś etapie nie będziecie się mogli dogadać to potraktuj to jako znak ostrzegawczy. Warto wyjaśnić sytuację, a nie zmieść ją pod dywan. To wyjdzie na późniejszym bardziej zaawansowanym etapie. Szkoda czasu.
Tak jak napisałem na samym początku. Są to mocno subiektywne rady oparte na naszym doświadczeniu. My tak działamy od lat, skupiając się głównie na pierwszym punkcie.
Musimy się lubić.