Z tego case study dowiesz się, jak tworzymy employer branding, wspomagamy procesy rekrutacyjne oraz budujemy świadomość marki i pracodawcy dla firmy JKB Group.
W praktyce marketingowej employer branding to gruntowna analiza potrzeb i możliwości firmy, a także obiektywna ocena jej mocnych i słabych stron. Za sukcesem tych działań stoi strategia wielopoziomowej komunikacji i jej sukcesywne, rzetelne wdrażanie. Naszym zadaniem było wspomaganie procesów rekrutacji, podniesienie świadomości marki kandydatów do pracy oraz budowanie wizerunku dobrego miejsca do pracy.
↓
Byliśmy zgodni, że JKB Group potrzebuje dobrze zarządzanych działań z zakresu employer brandingu, które usprawnią procesy rekrutacyjne.
JKB Group to pięć marek i prawie 200 pracowników. Raptem kilka lat wystarczyło, by lokalna marka zaczęła działać na skalę europejską. Jednocześnie rozwój ten stał się wielkim wyzwaniem rekrutacyjnym. JKB Group podjęło z nami rozmowy, bo chciało skupić się na rozwijaniu swoich biznesowych możliwości. Zabrakło jednak czasu, by z poziomu firmowego zarządzać jeszcze marką pracodawcy.
↳
Wyzwania, przed jakimi stanęliśmy, zdecydowały o charakterze naszych działań…
Jednym z większych wyzwań, przed którym stanęliśmy na etapie podejmowania współpracy, była niska świadomość lokalna marki, co zdecydowanie nie ułatwiało procesów rekrutacyjnych. Do tego lokalizacja firmy była dla niektórych pracowników problematyczna. Tempo, w jakim rosło zapotrzebowanie na nowych pracowników również było wyzwaniem – bo rosło zawrotnie. W dodatku pracownicy, których firma zatrudnia, nie mają jednego profilu: są to zarówno pracownicy biurowi różnych specjalizacji (handlowcy, marketerzy, specjaliści IT, HR), jak i pracownicy produkcyjni oraz magazynierzy.
Social Activity
& Human Resources
Brand Communication
Wyznaczając kierunek komunikacji, przygotowaliśmy manual marki oraz jasno określiliśmy harmonogram działań i narzędzia, które wykorzystywaliśmy w naszej pracy nad employer brandingiem.
Na trzydziestu stronach zamknęliśmy wszystkie założenia, cele i pomysły na promocję marki. Ten dokument wyznaczył rytm naszej pracy, określił naszą skuteczność i mówił, na co możemy sobie pozwolić w komunikacji, a czego unikać. To nie jest prosta lektura, ale podpowiada, jak w konsekwentny sposób prowadzić działania marketingowe promujące firmę.
↓
Power to the People
Bez względu na wartościowe EVP, wygodne biura i roczne przychody firmy, to ludzie stanowią o jej wartości. Pracownicy to firma, a firma to pracownicy… tak po prostu jest!
Bohaterami naszej narracji marketingowej byli pracownicy firmy JKB Group, na każdym szczeblu kariery, z każdego działu i w każdym wieku. Zależało nam na tym, by zrobić z nich ambasadorów pracodawcy, którzy opowiadają o nim ze swojej perspektywy. Rozmawialiśmy z każdym i pytaliśmy o wszystko.
↓
Tworząc content kierujemy się trzema zasadami, które w komunikacji JKB Group były dla nas szalenie ważne. Od tych założeń nie było odstępstw.
➀ No stock footage
Zdjęcia z kolekcji stockowych stały się domeną firm, które nie potrafią generować contentu we własnym zakresie. Wszystkie profesjonalne firmy budują swój wizerunek na podstawie autentycznych materiałów.
➁ Less design more content
Czasami zdecydowanie ważniejsze jest to, co mówimy, niż to, w jaki sposób to robimy. Nie chcemy kłamać ładnymi obrazami, wolimy pokazać mniej atrakcyjną prawdę.
➂ Value over excess
Intensywność publikacji w dzisiejszych internetowych czasach jest bardzo ważna. Nie może jednak ona wziąć góry nad merytoryczną wartością komunikatów. Chcemy, żeby w naszej kampanii firma mówiła mniej, ale mądrzej, niż często, ale bez wartości dla odbiorców. Nie zawsze pytanie naszych czytelników, o to, jak się mają, ma sens!
↓
Storytelling w employer brandingu
Trzymaliśmy się claimu Work-Life Balance, który od lat reklamuje filozofię pracy w firmie JKB. W komunikacji marki wskazywaliśmy na balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym.
To, co pracownicy JKB Group robią po pracy, było w naszej komunikacji równie ważne, jak to, co robią w biurze czy na produkcji. Nasz storytelling był oparty o to, co jest największą wartością firmy. Chcieliśmy głośno mówić o tym, jacy ludzie pracują w biurze, na produkcji czy w magazynach. Uwaga, jaką otoczony jest pracownik firmy, była naszym motywem przewodni. Oprócz atmosfery i towarzystwa podkreślaliśmy wszystkie przywileje zatrudnienia.
↓
↓
Pracowaliśmy w biurach klienta i poza nimi
Employer branding to autentyczność. Bardzo trudno budować ją na podstawie tworzonych grafik, a w oparciu o zdjęcia ze stocka jest to raczej niemożliwie. Autentyczna komunikacja pracodawcy to zdjęcia osób, które naprawdę pracują w firmie, ale też przestrzenie biurowe, magazynowe czy produkcyjne. W Reprezentuj staraliśmy się łapać ludzi tam, gdzie pracują i tam, gdzie odpoczywają.
↓
Format wideo
Inicjujemy wydarzenia
Zawsze szukaliśmy pretekstów do rozmowy, tworzyliśmy sytuacje, w których łatwiej i wygodniej się rozmawia. W naszym portfolio formatów znalazło się Pro Series, czyli cykl wywiadów w formule telewizyjnej, ale także swobodne przejażdżki Fordem, proste podchwytliwe wywiady i spontaniczne setki.
Rozmawialiśmy, pytaliśmy, słuchaliśmy…
Próbowaliśmy rozmawiać wszędzie tam, gdzie tylko mogliśmy. Pytaliśmy o wszystko, co związane z firmą. Interesowały nas rzeczy ważne, ale też te błahe. Zagadywaliśmy pracowników biurowych, rozmawialiśmy z pracownikami produkcji i żartowaliśmy z chłopakami z magazynu. Wszystko rejestrowaliśmy w formacie wideo.
Opowiadamy historię
Chcieliśmy, żeby o firmie mówili przede wszystkim jej pracownicy. To za ich pośrednictwem budowaliśmy wizerunek dobrego pracodawcy. Referencje, jakich udzielają pracownicy swojej firmie, są bardziej wiarygodne niż uniwersalne hasła marketingowe.
↓
Online Environment
Strona internetowa pracodawcy
Stronę internetową firmy dostosowaliśmy do spójnego, wypracowanego wizerunku marki. Na firmową platformę wprowadziliśmy również założenia komunikacji wizualnej, by były one zgodne z komunikacją prowadzoną na innych kanałach. Dodatkowo wzbogaciliśmy ją o zakładkę kariery, na której znajdują się informacje dotyczące prowadzonych rekrutacji, przebiegu procesu rekrutacyjnego oraz profitów i benefitów, które marka oferuje swoim pracownikom.
link: strona jkb
Blog
To własny kanał komunikacji, którego właścicielem jest marka i ma nad jego formą pełną kontrolę. Dzięki temu jest jedną z najważniejszych platform do publikowania autorskich treści. Treści na blogu zdecydowaliśmy się podzielić na cztery podstawowe kategorie: aktualności firmy, informacje o markach i produktach, szczegóły rekrutacji oraz idea work-life balance. Wszystkie te treści wspierają nasze założenia komunikacje. Dzięki profesjonalnie napisanym tekstom są czytelne i jasno komunikują wartości, na których przekazaniu nam zależało.
link: blog
Przykładaliśmy szczególną wagę do treści na tym kanale. Chcieliśmy, żeby był on podstawową platformą komunikacji z naszymi odbiorcami. Tym bardziej, że zarówno pracownicy produkcyjni, jak i biurowi korzystają z Facebooka. Publikowane treści miały wspierać budowę pozytywnego wizerunku oraz informować o procesach rekrutacyjnych w firmie. Postawiliśmy tu na dwa rodzaje komunikatów: business i casual, które harmonijnie się ze sobą przeplatały.
link: facebook
Instagram traktowaliśmy wspierająco dla Facebooka, ale jego znaczenie w komunikacji marki było zdecydowanie mniejsze niż giganta od „lubię to!”. Instagram mówi zdjęciami – regularnie więc dbaliśmy o bazę fotografii i cyklicznie organizowaliśmy dni zdjęciowe w firmie. Wykorzystaliśmy ten kanał dwutorowo: „tablica” – przedstawialiśmy na niej spójną historię o marce, głównie skupiając się na backstage’u pracy w JKB i „stories” – gdzie dodawaliśmy wszystko to, co wykraczało poza storytelling prowadzony na tablicy.
link: instagram
Na LinkedIn przyjęliśmy biznesową formę komunikacji. Informowaliśmy o rekrutacji na stanowiska biurowe oraz promowaliśmy firmę i jej ofertę. Dzieliliśmy się nagraniami wideo, ale głównie tymi z kategorii Pro Series. Zasugerowaliśmy firmie obecność na tym mocno biznesowym portalu, ale traktowany był wspierająco dla rekrutacji (nie jako główne źródło pozyskiwania kandydatów).
link: linkedin
Gowork
Świadome zarządzanie marką pracodawcy oznacza bycie w sieci tam, gdzie o pracodawcy się mówi. W myśl tej zasady trudno pominąć GoWork. Wielu pracodawców boi się tej strony. Niesłusznie! Negatywne opinie pojawią się zawsze, dlatego prawdziwą sztuką jest umiejętne zarządzanie nimi. Możemy śmiało powiedzieć, że nasza strategia komunikacji na GoWorku wpisała JKB na listę firm, które bardzo dobrze wykorzystywały to narzędzie.
link: Gowork
Feedback
Stanęliśmy na podium. Pokonaliśmy Pracuj.pl.
Po niecałym roku współpracy z firmą JKB Group udało nam się zwiększyć świadomość marki pracodawcy. Kandydaci na rozmowach rekrutacyjnych byli lepiej zorientowani i świadomi firmy, do której aplikowali. Nasza strona internetowa była drugim narzędziem do pozyskiwania CV zaraz po serwisie Olx.pl. Udało nam się pozyskać więcej aplikacji, niż za pomocą płatnych kampanii w serwisie Pracuj.pl.
®
Why? How?
Jak udało nam się wykreować spójny wizerunek zielonogórskiego pracodawcy i co klient cenił sobie w naszej współpracy? Posłuchaj rozmowy z Elli Gatzaki-Kwiatkowską, specjalistą ds. HR w JKB Group i naszym głównym kontaktem ze strony firmy.
Credits
W tworzenie strategii komunikacji zaangażowaliśmy prawie cały zespół Reprezentuj. Ale to za mało…
Przygotowanie i wdrożenie strategii komunikacji dla JKB Group wymagało solidnego przygotowania i pokładów zaangażowania. Wspólnymi siłami stworzyliśmy projekt, który wiązał się z kompleksową obsługą klienta i wykorzystaniem niemal wszystkich kanałów komunikacji. Nasza postawa to jednak tylko połowa sukcesu. Po drugiej stronie stał zaangażowany klient, który rozumiał sens i długofalowość naszych działań. Firma JKB Group zgłosiła się do nas w momencie, w którym jej potrzeby rekrutacyjne były największe. Spójna komunikacja i przemyślana strategia pomogły pracodawcy osiągnąć założone cele rekrutacyjne. Po kilkunastu miesiącach pracy zostawiliśmy projekt w dobrych rękach.
przedstawiciel klienta
Zadania
content marketing, employer branding, social media
strategia i content
Bartek Benewiat
Iwo Adaszyński